top of page

Bülent Günkut

 

Kıbrıs  Türk Toplumunda “KALİTE” DENİNCE İLK AKLA GELEN Bir Ekol.........

Haziran ayının üçüncü günü, sıcak bir yaz gününde Larnaka’da doğdu. İlk ve Orta Okulu Larnaka Bekirpaşa Ticaret Kolejinde, Liseyi ise Lefkoşa Türk Lisesinde tamamladı. Ege Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden 1977 yılında mezunu oldu. 1979 -1986 yılları arasında K.T.Sanayi Holding İşletmelerinde Teknik Hizmetler Mühendisi olarak görev yamıştır. Lise Öğretmenliği serüveni 25 yıl boyunca onur ve gururla yaşanır…

16 Ağustos 1981 yılında bekarlığa veda ederek mutluluk alyanslarını takar.. Günkut ailesine katılan İlkokul Öğretmeni Bayan ZEHRA Akay GÜNKUT'un da özverili destek ve anlayışı ile geçen ajans yılları arasında, 1982 yılında MEHMET GÜNKUT, 1988 yılında da AKAY GÜNKUT ailenin desteklerinden iki genç erkek çocuk olarak, yola çıkmışlardır..Dünyaya ilk MERHABA dedikleri andan beri…

 

Yetenekleri doğrultusunda esas uzmanlığı olan sahne sunuculuğu, koreografi ve mankenlk ajansına yönelerek 1980 yılından itibaren başlattığı GÜNKUT Ajansı çalışmaları ile radyo ve sahnelerde 'Mankenlik, Sunuculuk ve Yarışmalar-Koreografi' denince ilk akla gelen isim oldu.

Radyo ve Tv’lerde kendine özgü sunumu ile canlı yayın kuşaklarında aranan bir isim olarak programlarına devam etmektedir. 1994 yılından itibaren Bayrak Fm’de ‘Bir Bayrak Fm Klasiği’ olarak Kıbrıs Türk Radyo programları yaşamında özel yeri olan 'GÜNKUT’LA 5 ÇAYI' radyo programı her Salı ve Perşembe değişmez saatleri olan 17:00- 19:00 arası dinleyicisi ile tüm dünyada dinlenmektedir..

Uluslararası ve Ulusal tüm güzellik yarışmalarında Kurucu Başkan ve Ulusal Delege olarak yer almakta..

 

1980 yılında kızkardeşi KEZBAN ile birlikte kurulan GÜNKUT MANKEN AJANSI onunla birlikte Emine Cambaz, Gülgün Necdet, Hülya Armutçu, İlmiye Tolay, Meryem Kuraner, Deren Çeliker, Mehmet Kasapoğlu, Alper Köroğlu, Hüseyin Necipoğlu gibi ilk mankenlerle etkinlikleri başlar.. Günkut Ajans........KIBRIS adası genelinde 1980 yılında kurulan ve yaşayan yaşatılan İLK TÜRK MANKEN AJANSI’dır ......

 

MARKA MODELLER GÜNKUT AJANS TARAFINDAN TOPLUMA KAZANDIRILIR….

 

Binlerce  etkinlik  ile bugün topluma kazandırdığı yetenekli gençler ve imajlı isimlerle gurur ve övünç kaynağıdır GÜNKUT AJANS ve KKTC Magazin Dünyası..…..

 

1982 yılında başlayan ve İskele Festivali ile birlikte, Kıbrıs Türk halkına kazandırılan YILIN GENÇ KIZI VE YILIN GENÇ ERKEĞİ Yarışması ile o gün bugündür devam eden yarışmalar yanında, Kurucu Başkanlığını yaptığı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güzellik kraliçesinin seçildiği “anlamlı ve amaçlı güzellik misyonu” ile 1984 yılından beridir devam eden, MISS KUZEY KIBRIS GÜZELLİK YARIŞMASI yanında 1995 yılından günümüze ülkemizin Kasner Hastalarına Yardım Derneği Himayelerinde 20 yıldan fazla süredir aralıksız gerçeklşen en uzun soluklu sosyal sorumluluk projesi olan BAY KUZEY KIBRIS yarışması Kurucu Başkanı’da Bülent Günkut olmaktadır.   

 

1995 yılından beridir yaşanan Geleneksel bir yarışma olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kazandırılan ULUSLARARASI BARIŞ GÜZELİ YARIŞMASI – MISS PEACE INTERNATIONAL Kuzey Kıbrıs’ın tanınma ve tanıtılmasına katkı koyarak ülkemiz ev sahipliğinde uluslararası güzellik kraliçelerinin katılımıyla gerçekleşmektedir.  2008 yılında başlıyan çok önemli bir Avrupa ülkeleri yarışması olan MISS PEARL of EUROPE- AVRUPA’NIN İNCİSİ güzellik yarışması da Kıbrıs Türk toplumunda onunla özdeşleşen ve anılan 5 büyük “Bir Bülent Günkut Prodüksiyonu” olan etkinliklerdendir..

 

Ambargolara rağmen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması ve tanıtılması için uluslararası yarışmalarda temsiliyetlerimiz ve başarılarımız 1987 ve 1988 yıllarında Uzak Doğu’da düzenlenen ASYA-PASİFİK GÜZELİK YARIŞMASI, 1989 yılında Taiwan-Dünya Mankenler Kraliçesi Yarışması ile başlayıp günümüze kadar gelmektedir. 1988 Yılında Asya Pasifik Güzellik Yarışması’nda 60 ülke içinde Dünya Üçüncülük ünvanı 1988 Güzellik Kraliçemiz Fatoş Anıl ile kazanılır ve bizleri gururlandırılır. 2001 yılında Bay Kuzey Kıbrıs  2001- II. Bayı Hüseyin Duvarcı Best Model Turki yarışmasında Birinci Gelerek bizleri onurlandırmıştır.  30 yıldan fazla 80 dünya temsiliyetinde KUZEY KIBRIS bandı ile yer alıp farkındalık yartılmıştır. 2017 yılında Tayvan’da 50 ülke katılımıyla gerçekleşen Mr. OCEAN 2017 finalinde Bay Kuzey Kıbrıs 2017 – II. Bayı Ahmet GARGI Dünya Altıncısı gelerek bizleri mutlu ederken, Gürcistan’da 35 ülke katılımıyla gerçekleşen Miss Diamond of the World 2017 finalinde Miss Kuzey Kıbrıs 2016 Kraliçemiz Esin TERZİOĞLU Dünya Üçüncülüğü ile bizleri gururlandırmıştır. 

1980 yazından günümüze akan bir sevgi selinin adıdır....GÜNKUT.......Uzun, amaçlı ve de anlamlı yılların bir ekol ismidir.. O, Kıbrıs Türk halkında ve onların sevgisinde her yıl biraz daha yücelen ve aranan.....Yarım asırı aşan sevgi dolu yaşamda dolu dolu yaşanan yıllarla, 'Herşey Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için' tümcesi ile her gün daha da ilerilere taşınan amaçlı ve de anlamlı bir yolcunun yolculuğunun adıdır Bülent GÜNKUT, ve temsil ettiği taşıdığı yarattığı ekolün adı......

bottom of page